Zespół muzyczny na imprezie

Zespół muzyczny to nieodzowny element każdego dużego wydarzenia. W Polsce zespoły przede wszystkim towarzyszą weselom, balom, studniówkom, imprezom firmowym. Coraz częściej oprawa muzyki granej na żywo towarzyszy także bardziej kameralnym spotkaniom: jubileuszom obchodzonym w gronie rodziny i przyjaciół, czy zaręczynom.

Zespół i jego usługa

Zespoły, poza tym, że grają, zajmują się konferansjerką i prowadzą zabawy, mają swoje niepisane zwyczaje, które jednak warto znać. Przede wszystkim muzycy podczas prowadzenia wydarzenia naprawdę ciężko pracują. Z tego powodu ich praca podzielona jest na tzw. bloki muzyczne. Jeden blok trwa przeciętnie 40 minut, po których następie przerwa trwająca 15 minut. W czasie przerwy goście zapraszani są do stołu na toast, słodkie przekąski, czy ciepłe dane. Oczywiście długość bloków i przerw można ustalać indywidualnie. Należy jednak pamiętać, że przemęczony zespół nie będzie w stanie właściwie realizować umownych ustaleń.

Wszystkie ważne kwestie dotyczące zakresu realizowanej usługi powinny zostać zawarte na piśmie. Zapewnia to bezpieczeństwo współpracy stronom umowy. Umowa powinna zawierać zapis, że muzycy w czasie swojej pracy nie będą spożywali alkoholu, chociaż zdarza się to coraz rzadziej, to warto to jasno uzgodnić.

Skład zespołu

Skład zespołu to kwestia ważna z przynajmniej kilku powodów. Pierwszym z nich jest konieczność zapewnia posiłków wszystkim muzykom w nim grającym. Poza tym należy mieć na uwadze planowaną długość imprezy – jeśli ma trwać kilka godzin, to z pewnością jeden wokal nie będzie w stanie nieustannie dobrze śpiewać przez kilka godzin. W takim przypadku należy decydować się na ofertę zespołów, które mają kilku solistów.

Z zespołem należy również uzgodnić kwestie typowo techniczne, a więc rodzaj nagłośnienia, którym dysponuje i jego adekwatność do warunków lokalu. Część zespołów posiada bardzo dobrą infrastrukturę, włączając w to własne sceny i systemy oświetlenia. W dobie imprez tematycznych zespoły dysponują również kratownicami ustawianymi przy scenie, na których umieszcza się wybrane dekoracje. Kwestią wymagającą ustalenia jest także wysokość i forma zapłaty wynagrodzenia oraz ewentualnej zaliczki.